Zasady pracy na platformie Teams

KORZYSTANIE Z PLATFORMY

1. Wszyscy uczniowie - członkowie platformy pracują wyłącznie w zespołach utworzonych przez nauczyciela lub administratora.

2. Jeżeli są jakieś problemy z logowaniem, połączeniem należy zamknąć okno i zacząć od nowa.

3. Jeśli zapomniałeś loginu lub hasła, skontaktuj się z wychowawcą lub administratorem.

4. Platforma jest dostępna 24 h/dobę, pracować na niej można kiedy macie czas i dostęp. Pierwszeństwo mają spotkania na żywo z nauczycielem.

5. Wszyscy użytkownicy platformy zobowiązani są do przestrzegania ogólnie przyjętych zasad NETYKIETY.

6. Nie podnosimy na siebie głosu. Ani mówiąc przez komunikator, ani w trakcie aktywności na czacie - NIE NALEŻY PISAĆ CAPS LOCKIEM (DUŻYMI LITERAMI).

7. Widzicie coś, co Was niepokoi? Reagujcie i informujcie o tym nauczyciela.

ZAJĘCIA ONLINE

Warunki techniczne

1. Spotkania on-line rozpoczynają i kończą prowadzący nauczyciele.

2. Punktualnie usiądź przed włączonym komputerem/tabletem/telefonem i zaloguj się do aplikacji – komunikatora.

3. Przed każdymi zajęciami wyłącz wszystkie aplikacje, gry, portale, które masz otwarte na swoim urządzeniu. To, co dzieje się w tle może Cię po prostu rozpraszać i przeszkadzać w uczestnictwie w zajęciach. Seriale, portale, gry - możesz się nimi zająć po lekcji online.

4. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, gdzie jesteś, było cicho.

Stanowisko pracy

1. Biorąc udział w lekcji usiądź przy biurku lub stole w taki sposób, aby uniknąć wad postawy.

2. Powinieneś być w pokoju sam lub w obecności rodzica, który zachowuje ciszę. (Rodzic może pełnić funkcję wspomagającą dla ucznia.) 3. Przygotuj: podręcznik do zajęć z danego przedmiotu, zeszyt ćwiczeń, zeszyt przedmiotowy, brudnopis, przybory do pisania oraz inne materiały, jeżeli zostałeś o to wcześniej poproszony przez nauczyciela.

4. Przed zajęciami skorzystaj z toalety.

Zachowanie podczas zajęć

1. Słuchaj tego, co mówi nauczyciel. Nie mów, gdy mówi nauczyciel, bo robi się hałas.

2. Możesz otworzyć z boku konwersację (czat) i zapisywać pytania. Ale nie zaśmiecaj też czatu odzywaniem się do innych nie na temat zajęć, pisaniem bzdur i emotikonek. Możesz robić to po spotkaniu.

3. Głos na zajęciach zabieramy po kolei. Jest to ustalone przez osobę, która prowadzi zajęcia lub przez Was - poprzez zgłoszenie się do odpowiedzi.

4. W celu zabrania głosu, uczeń zgłasza na czacie chęć wypowiedzi. Wtedy nauczyciel przerywa lub kończy swoją wypowiedź i wyraźnie udziela głos uczniowi, który się zgłosił. Pozostali uczniowie słuchają wypowiedzi kolegi.

5. Ekrany to teraz nasza klasa online – podobnie jak w szkole podczas lekcji, również tutaj NIE odzywaj się do nikogo wulgarnie, nie wyśmiewaj innych, nie krytykuj, nie obrażaj.

6. Zachowaj kulturę osobistą – w mowie i w piśmie. (Dzień dobry. Cześć. Proszę powtórzyć. Potrzebuję pomocy. Czy mogę…?)

7. Nie wolno w czasie lekcji online wyłączać mikrofonów innym uczniom, komentować wypowiedzi, zakłócać toku lekcji.

8. Kiedy nauczyciel o to prosi, wyłącz kamerkę (ze względu na słaby Internet, który nie uciągnie tylu obrazów).

9. Lekcji nie wolno nagrywać, fotografować, robić print screenów i upubliczniać. Złamanie tej ważnej zasady wiąże się nie tylko wykluczeniem z lekcji, ale też z konsekwencjami prawnymi.

10. Zajęcia online wymagają od nas wszystkich skupienia. Szanujmy swój czas i koncentrujmy się na tym, co dzieje się na zajęciach. Jeśli zajęcia będą zakłócane, nauczyciel może wyciszać klasę i dać dostęp do mikrofonu tylko wskazanym uczniom.