Harcerska Natura

Od wielu lat podejmujemy działania w zakresie edukacji ekologicznej (konkursy, rajdy, projekty). W tym roku zgłosiliśmy chęć udziału w polsko-norweskim projekcie „Harcerska Natura" i udało się-zostaliśmy przyjęci.

Grupa dwudziestu uczniów z klas IV-VI w dniach 8-12 marca 20010 roku przebywała w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim. W trakcie całego pobytu odbywały się zajęcia warsztatowe, terenowe i badawcze. Uczniowie poznawali walory Norwegii, Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, rozpoznawali zwierzęta, które zimową porą zostawiają swoje tropy na śniegu, uczyli się astronomii. Mimo mroźnej pogody niektóre zajęcia odbywały  na dworze -  obserwacja przez teleskop rozgwieżdżonego nocnego nieba, bieg na orientację, zajęcia fotograficzne. Niesamowitą pamiątką z wyjazdu są, samodzielnie wykonane podczas zajęć rzeźbiarskich, drewniane ptaszki. Wieczorem, po kolacji, odbywały się zajęcia integracyjne. Efekty całotygodniowej pracy (a były to tańce) zostały zaprezentowane podczas czwartkowego spotkania wszystkich grup, które w tym czasie przebywały w ośrodku.

Prowadzący zajęcia oceniali pracę dzieci - najaktywniejsi otrzymywali specjalne karteczki, które zbierali opiekunowie. Na zakończenie pobytu wszystkie zostały zliczone i sporządzono protokół-najaktywniejszymi okazały się dwie uczennice z klasy V- Renata Jankowska oraz Marta Wojdalska.

Oprócz zajęć zaplanowanych w ramach udziału w projekcie opiekunki, panie Anna Adamczyk i Marta Klakla, wypełniały uczniom czas dodatkowymi działaniami w ramach projektu „Trzymaj formę" oraz programu profilaktycznego „Alkohol? Nie! Bo nie!". Była praca w grupach (wykonanie plakatu na temat zdrowego stylu życia), wypełnianie kart health planu, oglądanie filmów, aerobik, długi spacer wzdłuż Warty, pomiar ciśnienia, pisanie listów itp.