Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku z zajęciami opiekuńczo –wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych
Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku z zajęciami opiekuńczo –wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych oraz zasad i organizacji stosowania reżimu sanitarnego w związku z organizacją zajęć i konsultacji w Szkole Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Chodnowie zgodnie z wytycznymi GIS, MZ i MEN
- W okresie od 25 maja 2020 r. do odwołania szkoła będzie prowadzić zajęcia dydaktyczne i zajęcia wspierające uczniów w nauce w formie zdalnej.
- Od 25 maja 2020 r. organizowane są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w ramach opieki świetlicowej, z zastosowaniem rygorów sanitarnych.
- Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci rodziców zatrudnionych w służbie zdrowia a następnie rodziców pracujących zawodowo. Nie przyjmowane są dzieci rodziców pobierających zasiłek opiekuńczy
- Zgłoszenie stanowi podstawę do stworzenia listy dzieci przyjętych i przypisanych do grupy. Warunkiem przyjęcia dziecka do grupy jest złożenie w pierwszym dniu zajęć pisemnego wyrażenia zgody na udział w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych, zgody na pomiar temperatury i udostępnienie aktualnego numeru telefonu kontaktowego (załącznik nr 1).
- I. Postanowienie ogólne
- Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są pracownicy, uczniowie oraz inne osoby wchodzące na teren szkoły.
- Przed wejściem do budynku szkoły należy skorzystać z płynu dezynfekującego do rąk zgodnie z informacją o sposobie użycia oraz obowiązku dezynfekowaniu rąk.
- Rodzice mogą wchodzić do placówki korzystając z przeznaczonego obszaru z zachowaniem środków ochrony – rękawiczki jednorazowe/dezynfekcja rąk, osłona usta, nosa.
- Uczniowie przyprowadzani oraz odbierani są przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu ucznia przebywa osoba na kwarantannie bądź izolacji nie ma możliwości przyprowadzenia ucznia do szkoły.
- Grupa uczniów korzystających z zajęć odbywających się w szkole może składać się z 12 dzieci.
- Grupa uczniów powinna przebywać w jednej przypisanej sali.
- Jeżeli jest to możliwe – do grupy powinni być wyznaczeni ci sami nauczyciele.
- Minimalna przestrzeń do zajęć dla uczniów w sali nie może być mniejsza niż 4 m2 na 1 osobę.
- Odległość między stanowiskami uczniów powinna wynosić nie mniej niż 1,5 m oraz przeznaczona 1 ławka dla 1 ucznia.
- Opiekun pracowni, personel pomocniczy usuwa z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przedsionka (wiatrołapu) znajdującego się przy wejściu głównym do szkoły jako do przestrzeni wspólnej szkoły, z zachowaniem zasady – jeden rodzic z dzieckiem, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Odbiór dziecka odbywa się poprzez wywoływanie dziecka przez pracownika szkoły i odprowadzenie go do drzwi wyjściowych (głównych), przy których oczekuje rodzic dziecka.
- Podczas zajęć na terenie szkoły obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania przez uczniów z telefonów komórkowych.
- Na terenie budynku uczeń/nauczyciel/ pracownik szkoły obowiązany jest do zdezynfekowania dłoni, noszenia w częściach wspólnych ( korytarzach i toaletach) maseczki ochronnej - maseczkę może zdjąć jedynie w sali zajęć.
- Odbiór indywidualnych rzeczy ucznia ze szkoły może odbyć się za pośrednictwem wychowawcy klasy w terminie uzgodnionym na drodze mailowej przez dziennik elektroniczny.
- II. Komunikacja z rodzicami
- Korespondencję do szkoły wrzuca się do skrzynki pocztowej zamieszczonej przy wejściu bocznym do budynku lub drogą emailową.
- Rodzice/ opiekunowie prawni mogą kontaktować się z wychowawcą oraz poszczególnymi nauczycielami w następujący sposób.
- Vulcan
- email nauczyciela
-telefonicznie
- w trakcie pełnionych dyżurów
- III. Konsultacje w szkole
- Konsultacje w szkole z nauczycielami odbywają się wg. ustalonego harmonogramu, z którym zostają zapoznani rodzice i uczniowie.
- Konsultacje dla uczniów będą się odbywać niezależnie od wcześniej prowadzonych konsultacji zdalnych.
- Wszystkie konsultacje bezpośrednie odbywają się w się w budynku szkoły.
- W konsultacjach może uczestniczyć uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Konsultacje będą miały charakter indywidualny i wymagają wcześniejszego zgłoszenia ucznia oraz uzgodnienia terminu.
- Konsultację mogą mieć charakter grupowy po uzgodnieniu z nauczycielem z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa
- Zgłoszenia na konsultacje za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub emaila winno zawierać problem wymagający rozwiązania w toku konsultacji przez nauczyciela i ucznia.
- Warunkiem przyjęcia dziecka na konsultacje jest złożenie w pierwszym dniu zajęć pisemnego wyrażenia zgody na udział w konsultacjach oraz zgody na pomiar temperatury i udostępnienie aktualnego numeru telefonu kontaktowego (załącznik nr 1).
- Uczeń przynosi zgodę rodzica do szkoły w dniu konsultacji i przekazuje pracownikowi dyżurującemu przy drzwiach. Dziecko nie posiadające zgody rodzica nie zostanie wpuszczone na teren szkoły.
- Przy wejściu do szkoły, każdorazowo, pracownik dyżurujący przy drzwiach za pomocą termometru bezdotykowego dokonuje za zgodą rodzica pomiaru temperatury dziecka i odnotowuje wynik w karcie wyniku (załącznik nr 2).
- W wyniku zgłoszenia nauczyciel - konsultant wyznacza uczniowi dzień, godzinę
i numer sali na konsultację poprzez dziennik elektroniczny. - Dyrektor określi i upowszechni uczniom oraz rodzicom harmonogram konsultacji przedmiotowych oraz wskaże sale, w których będą się one odbywać.
- Przewidywany czas na jedną konsultację wynosi maksymalnie 30 minut dla ucznia, w zależności od wagi problemu.
- Uczeń korzystający z konsultacji może przebywać na terenie szkoły tylko w czasie wyznaczonym na konsultacje.
- Po konsultacji jest zobowiązany do pilnego opuszczenia budynku wyjściem głównym
- Uczeń na konsultacje przychodzi z własnymi przyborami i materiałami, których nie pozostawia w budynku szkoły.
- Uczeń korzysta z szatni i każdorazowo zmienia obuwie, które po konsultacjach zabiera do domu.
- Nauczyciel dokumentuje odbycie konsultacji z uczniem w odrębnej dokumentacji wewnętrznej, wskazując temat konsultacji , datę i godzinę wejścia i wyjścia ucznia.
- W przypadku złego samopoczucia w trakcie konsultacji, uczeń stosuje się do instrukcji i zaleceń nauczyciela.
- IV. Obowiązki nauczyciela w związku z prowadzeniem zajęć
- Przy wejściu do szkoły, każdorazowo, nauczyciel odbierający dziecko od rodzica za pomocą termometru bezdotykowego dokonuje za zgodą rodzica pomiaru temperatury dziecka i odnotowuje wynik w karcie wyniku.
- Nauczyciele rejestrują obecność uczniów na zajęciach opiekuńczo – wychowawczych w dokumentacji wewnętrznej, w tym wskazując godzinę przyjścia i wyjścia ze szkoły.
- Przypomina dzieciom o zasadach prawidłowego mycia rąk i dezynfekcji rąk. Zaleca się przeprowadzenie pierwszych zając o tematyce higieny i dezynfekcji rąk oraz zasad utrzymania higienicznych warunków w placówce.
- Dezynfekuje po każdej konsultacji klamki, biurka i stoły, oparcia krzeseł, klawiatury, włączniki światła.
- Usuwa z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować. Wszelkie przedmioty materiałowe, pluszaki, prace plastyczne itd., powinny zostać schowane, a regały szkolne pozostać puste. Jeśli w sali znajduje się dużo pomocy dydaktycznych, powinny zostać one pochowane do regałów, a regały zaklejone folią, która uniemożliwi wykorzystywanie ich przez uczniów.
- Jeżeli do zajęć wykorzystuje przybory, w tym sportowe, należy je dezynfekować przed użyciem oraz po zakończeniu zajęć.
- Wietrzy salę, przez godzinami przyjścia dzieci oraz po zakończeniu zajęć, a także co najmniej raz na godzinę lekcyjną i prowadź gimnastykę przy otwartych oknach.
- Zwraca uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Unika organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
- Nie organizuje żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
- Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, mogą korzystać z istniejących na terenie placówki placów zabaw i boisk, upewnij się czy sprzęt na placu zabaw został zdezynfekowany przez pracowników pomocniczych.
- Ogranicza aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Zapewnia taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych uczniów/ grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Zwraca uwagę na dystans jaki powinni zachować uczniowie, na higienę i dezynfekcję rąk.
- Nauczyciel lub pielęgniarka jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że dziecko źle się czuje, za wcześniej wyrażoną zgodą może zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym.
- Wspiera swoich uczniów organizując im bezpieczne zajęcia.
- V. Obowiązki ucznia trakcie przebywania na teranie szkoły
- Uczeń bezpośrednio po wejściu do szkoły zobowiązany jest umyć ręce i w miarę możliwości je zdezynfekować.
- Uczeń powinien zachować odpowiednie odległości, nie mniej niż 1,5 m
- Uczeń nie powinien przynosić przedmiotów, zabawek które nie są niezbędne, a jedynie te które są konieczne do zajęć w szkole.
- Uczeń zobowiązany jest regularnie myć ręce wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- Uczeń bez konieczności nie przemieszcza się bez zgody nauczyciela poza wyznaczoną pracownię.
- Uczniowie na terenie szkoły, w częściach wspólnych, tzn. korytarze, toalety, przebywają w maseczkach, które mogą zdjąć w sali zajęć opiekuńczo-wychowawczych.
- Uczeń zobowiązany jest posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce – jeżeli szkoła posiada szafki. Uczeń nie powinien wymieniać się przyborami szkolnymi.
- Uczeń korzysta w szatni z wyznaczonego boksu.
- Uczeń, który źle się poczuje powinien niezwłocznie zgłosić to wychowawcy lub opiekunowi grupy.
- VI. Organizacja zajęć sportowych
- Dzieci, pod nadzorem nauczycieli, mogą korzystać z istniejących na terenie placówki placów, boiska.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia sportowe powinien upewnić się czy sprzęt na placu został zdezynfekowany przez pracowników pomocniczych.
- Na sali gimnastycznej należy pamiętać o zachowaniu dystansu między uczniami.
- Należy wyeliminować ćwiczenia, aktywność, która sprzyja bliskiemu kontaktowi między dziećmi.
- W miarę możliwości, w szatni należy używać co drugiego boksu.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- W ramach zajęć sportowych nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły (np. spacer do parku).
- Należy unikać organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu, w tym ustalić bezpieczną zasadę korzystania przez grupę z szatni przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Po każdych zajęciach sprzęt, podłogę należy umyć i zdezynfekować.
- VII. Biblioteka
- Do biblioteki należy przychodzić bez jakichkolwiek objawów chorobowych, w miarę możliwości używając środków ochrony osobistej.
- W celu lepszej organizacji pracy zaleca się kontakt online: telefoniczny, emailowi, przez dziennik elektroniczny w celu przygotowania książek dla uczniów, nauczycieli i umówienia godziny odbioru.
- W bibliotece jednocześnie może znajdować się 1 czytelnik z zachowaniem odstępów od nauczyciela 1,5 m.
- Przed wejściem do biblioteki należy zdezynfekować dłonie płynem znajdującym się w przedsionku w wejściu głównym do szkoły.
- Książki, które zostają zwrócone do biblioteki należy zostawić w wyznaczonym miejscu.
- Książki, które zostały zwrócone od czytelnika przechowuje się w wyznaczonym miejscy, pomieszczeniu min. 3 dni, po czym po dezynfekcji mogą wrócić do księgozbioru na półki
- Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny, po tym okresie włączyć do użytkowania.
- Każdorazowo po wizycie czytelnika należy dezynfekować swoje stanowisko pracy oraz blat na którym zostały zwrócone książki
- Należy zachować odległość między bibliotekarzem a czytelnikiem min. 1,5 m.
- Pracownicy zobowiązani są wietrzyć pomieszczenia co najmniej 3 razy w trakcie zmiany.
- Wyznaczeni pracownicy szkoły dezynfekują klamki i miejsca wspólne 3 razy w ciągu dyżuru
- VIII. Dezynfekcja oraz higiena / personel pomocniczy
- Personel pomocniczy zobowiązany jest do korzystania ze środków ochrony osobistej w tym strojów służbowych.
- Personel pomocniczy zobowiązany jest do stałego i ciągłego monitorowania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Należy bezwzględnie przestrzegać czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, w celu uniknięcia zatrucia poprzez wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z instrukcją prawidłowego mycia rąk.
- Wyznaczeni pracownicy zobowiązani są do przygotowania pomieszczeń, w których przebywać będą uczniowie podczas zajęć opiekuńczych lub konsultacyjnych, polega na pozostawieniu w pomieszczeniu tylko takich pomocy dydaktycznych, które można każdorazowo zdezynfekować.
- Pracownicy obsługi zobowiązani są do dokonywania dezynfekcji toalet i pomieszczeń łazienkowych po skorzystaniu z toalety przez ucznia i odnotowywanie dokonanej dezynfekcji na karcie monitorowania dezynfekcji.
- Dezynfekcja pomieszczeń, w których odbywają się konsultacje powinna się odbywać po zakończeniu każdego spotkania z uczniem. Szczegółowej dezynfekcji podlegać powinny klamki, biurka i stoły, oparcia krzeseł, klawiatury, włączniki światła (wykaz prac porządkowych- zał. nr 3).
- IX. Organizacja żywienia
- Pracownicy, uczniowie nie korzystająze źródełek lub fontann wody pitnej, picie podaje się w kubeczkach jednorazowych lub osobistych po dezynfekcji - wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać.
- X. Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u dziecka lub personelu
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Jeżeli pracownicy lub rodzice dziecka zauważą niepokojące objawy u siebie lub swojego dziecka nie powinni przychodzić do szkoły oraz skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub oddziałem zakaźnym.
- Osoby u której zaobserwowano oznaki chorobowe należy umieścić w pomieszczeniu służącym do odizolowania. Pomieszczenie to jest wyposażone w środki ochrony osobistej oraz płyny do dezynfekcji.
- Wyznaczony pracownik w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej u pracownika lub ucznia sporządza listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie zaprzestać wykonywania obowiązków służbowych. Jeśli jest to nauczyciel mający pod opieką grupę dzieci należy niezwłocznie poinformować dyrektora placówki w celu zapewnienia stosowej opieki uczniom,
- Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku ryzyka zarażenia ucznia lub pracownika należy odizolować teren szkoły oraz poddać go gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji. Dalsze czynności zostaną ustalone po kontakcie z pracownikami stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Załącznik nr 1
Zgoda rodzica na udział dziecka w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych
Na podstawie znowelizowanych przepisów rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 umożliwiają od 25 maja 2020r. zorganizowanie na terenie szkoły zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III. W związku z powyższym wyrażam zgodę, aby mój syn / moja córka* ……………………………………………………………………uczeń klasy…………….. od dnia …………………. uczestniczył/a w zajęciach opiekuńczo -wychowawczych*/ rewalidacyjnych* / konsultacjach przedmiotowych* na terenie szkoły w pełnym reżimie sanitarnym.
*właściwe podkreślić
Informacje dla rodzica ucznia:
- Na teren szkoły nie mogą wejść osoby, których obecność nie jest konieczna
do zapewnienia realizacji zajęć. - Przed wejściem na teren szkoły obowiązkowo należy zdezynfekować ręce płynem znajdującym się przy wejściu do szkoły.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć dzieci, które są objęte kwarantanną lub izolacją albo mają objawy choroby zakaźnej.
- W razie stwierdzenia niepojących objawów wskazujących na wystąpienie choroby zakaźnej wskazane jest pozostanie w domu i skorzystanie z teleporady medycznej.
- W zajęciach nie mogą uczestniczyć osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem lub podejrzaną
o zakażenie. - W przypadku zaistnienia konieczności szybkiego kontaktu ze mną wyrażam zgodę na podanie swojego numeru telefonu: …………………………………………………
- W razie konieczności wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała u dziecka termometrem bezdotykowym.
- Oświadczam, że zostałem zapoznany z zasadami i organizacją zajęć opiekuńczo-wychowawczych w budynku szkolnym w reżimie sanitarnym.
……………………………….. ………………...………………….
Data Podpis rodzica
Klauzula informacyjna
1.Administratorem Pana/ Pani danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych jest Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Chodnowie
2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem email kontakt@iszd.pl
3. Administrator danych osobowych przetwarza Pani / Pana / dane celem udziału w zajęciach rewalidacyjnych na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 umożliwiają od 18 maja 2020r. zorganizowanie na terenie szkoły zajęć rewalidacyjnych.
4. Administrator przetwarza Państwa dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celu, o którym mowa powyżej. W szczególnych sytuacjach Administrator może przekazać/powierzyć Państwa dane innym podmiotom. Podstawą przekazania/powierzenia danych są szczególne przepisy prawa lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania.
5. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, przysługują Pani/Panu, z wyjątkami zastrzeżonymi przepisami prawa, następujące uprawnienia:
- dostępu do danych osobowych jej dotyczących,
- żądania ich sprostowania,
- usunięcia lub ograniczenia przetwarzania,
- wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
6. Przysługuje Pani/ Panu prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
7. Z powyższych uprawnień można skorzystać w siedzibie Administratora, pisząc na adres ADO lub drogą elektroniczną kierując korespondencję na adres kontakt@iszd.pl
8. Przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych na niezgodne z RODO przetwarzanie Państwa danych osobowych przez Administratora.
9. Pani/Pana dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.
10. Dane osobowe będą przechowywane zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi archiwizacji.