Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Chodnowie

96-230 Biała Rawska

Chodnów 1

Tel.: (46) 815-97-26

szkolachodnow@gmail.com
Jesteś tutaj: Start / SKO

SKO

Szkolna Kasa Oszczędności

 

       Szkolna Kasa Oszczędności  (SKO) to największy, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny w Polsce program edukacji finansowej. W naszej szkole działa od października 2004 roku. Do niedawna byliśmy jedyną szkołą w gminie, w której działała ta organizacja  (w październiku  2012 r. dołączyła jeszcze jedna placówka).  Początkowo nasza Szkolna Kasa Oszczędności liczyła 42 członków na  73 uczniów w szkole.  Niestety w ostatnich latach ubyło nam uczniów, a co za tym idzie członków SKO. Obecnie organizacja ta liczy 23 członków na 24 uczniów w szkole (bez oddziału przedszkolnego . W 2012 roku za zgodą pani dyrektor Haliny Cygan przystąpiliśmy do bankowości elektronicznej i korzystamy z serwisu internetowego. Prawie wszyscy uczniowie mają założone konta internetowe. Opiekunem SKO od kilku lat jest nauczycielka pani Katarzyna Matusiak. Szkoła nawiązała dobrą współpracę z Bankiem PKO BP w Rawie Mazowieckiej. Przedstawiciele banku są stałymi gośćmi w szkole. Nasi uczniowie też często odwiedzają bank.                                                                                                 

         SKO uczy najmłodszych zasad oszczędzania zarówno w teorii, jak   i w praktyce. Dzięki programowi SKO, już sześciolatek może korzystać z usług bankowości elektronicznej poprzez animowany, bezpieczny oraz dostosowany do wieku i gustu dziecka serwis. Członkowie SKO czerpią również realne zyski z lokowania swoich środków na indywidualnych kontach w PKO Banku Polskim, które wzorowane są na rachunkach ich rodziców. Uczą się przedsiębiorczości oraz zyskują niezbędne do radzenia sobie w dorosłym życiu umiejętności.  

         Aby zachęcić uczniów do oszczędzania, opiekunka SKO przygotowuje  apele, gazetki ścienne, konkursy z nagrodami. W celu zarobkowym organizowane są kiermasze świąteczne, loterie, zbieramy makulaturę i puszki aluminiowe. Pod koniec każdego roku szkolnego najaktywniejsi członkowie otrzymują pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Aby poszerzyć wiedzę uczniów na temat oszczędzania i przedsiębiorczości opiekun Szkolnej Kasy Oszczędności wraz z innymi nauczycielami oraz pracownikami banku prowadzi pogadanki i lekcje z zakresu ekonomii.  Lekcje te są prowadzone zarówno w klasach I-III jak i IV-VI. Korzystamy ze scenariuszy zajęć, zamieszczonych w „Przewodniku po finansach dla nauczyciela”.

        Nasza szkoła prenumeruje PORADNIK BANKOWY. Chętnie przeglądają i czytają go rodzice naszych uczniów. Natomiast jego dodatek BRAWO BANK stał się ulubionym czasopismem SKO-wiczów. Uczniowie w każdej wolnej chwili korzystają z czasopisma. Czytają ciekawostki, bardzo lubią wszelkiego rodzaju zagadki, rozwiązują  krzyżówki i rebusy. Miło spędzają czas, a przy okazji rozwijają wiele umiejętności m.in. wzbogacają swoje słownictwo, poszerzają wiedzę ekonomiczną, uczą się współpracy.

Mamy  osiągnięcia.

         W roku 2006 nasza SKO  zajęła III miejsce w regionalnym konkursie  „Dziś oszczędzam w SKO, jutro w PKO”. Otrzymaliśmy dyplom i nagrodę pieniężną w wysokości 1800 zł, za którą kupiliśmy sprzęt gimnastyczny (skrzynię i odskocznię).


   W konkursie dla szkolnych kas oszczędności bierzemy udział co roku i otrzymujemy nagrody II lub III stopnia w wysokości 1000 zł, za które już kupiliśmy: sprzęt nagłaśniający, drukarkę laserową, aparat fotograficzny. Ostatnią nagrodę przeznaczyliśmy na wycieczkę do Łodzi. Opiekunka SKO zorganizowała ją z okazji Dnia Dziecka.
Artykuły

Powiększ obraz

SKO

Czytaj więcej o: SKO